Ekspertyzy, analizy, raporty. Wszystko w jednym miejscu!
Kategoryzacja gmin w perspektywie optymalizacji polityk publicznych
Regionalne sieci adaptacji
Skutki COVID-19
Zmiana w politykach publicznych. Analiza procesu.
Polska a globalne relacje gospodarcze
Pozostałe raporty i ekspertyzy
Problem kategoryzacji gmin odnosi się przede wszystkim do kwestii ustrojowej i finansowej gmin. W perspektywie ustrojowej zgłasza się postulat „kategoryzowania” gmin ze względu na katalog zadań publicznych. W perspektywie finansowej natomiast dotyczy on także regulacji w zakresie dochodów i wydatków gmin. Prowadzenie badań nad kategoryzacją gmin może mieć duże znaczenie dla funkcjonowania państwa w takich obszarach jak polityka przestrzenna, administracja statystyczna czy zasadniczy podział terytorialny kraju.
Raport podejmuje wątki potencjału białoruskiego sektora IT, jego możliwości realokacji lub współpracy z Polską. W przygotowaniu ekspertyzy wykorzystano triangulację technik badawczych: badania literaturowe (publikacje, raporty, analizy źródeł pierwotnych), wywiad przeprowadzany za pośrednictwem internetu (CAWI) oraz indywidualny wywiad pogłębiony (IDI) i ankiety z przedstawicielami instytucji otoczenia biznesu działającymi na rzecz rozwoju środowisk startupowych. Przeprowadzenie badania ankietowego pracowników z Białorusi było możliwe dzięki kooperacji z klastrem Software Development Association Poland (SoDA).
Pandemia COVID-19 stanowiła i nadal stanowi ogromne wyzwanie dla wszystkich systemów sanitarno-epidemiologicznych, zwłaszcza w tych państwach, które od kilkudziesięciu lat nie doświadczyły poważnej epidemii. Inspekcje sanitarno-epidemiologiczne znalazły się bowiem na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Niniejszy raport stanowi przegląd rozwiązań międzynarodowych wraz ze studium przypadku na przykładzie Polski.
Model zarządzania restrykcjami przygotowany w ramach Centrum Polityk Publicznych UEK służy wielowymiarowej ocenie sytuacji z perspektywy zaostrzania i luzowania obostrzeń epidemicznych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy zespół pracował nad dwiema modyfikacjami: A. Stworzeniem katalogu restrykcji wraz z analizą ich poszczególnych aspektów z uwzględnieniem kalkulacji ich kosztów i korzyści. B. Aktualizacją wskaźników modelu.
Celem przedmiotowej ekspertyzy jest określenie, z jednej strony, aktualnej sytuacji byłych miast wojewódzkich oraz ich problemów i barier rozwojowych, a z drugiej – odpowiedź na pytanie, na ile utrata statusu miasta wojewódzkiego wpłynęła na rolę i znaczenie miasta w regionie. Dodatkową kwestią jest próba ustalenia, które z usług komercyjnych i publicznych dostarczanych na terenie miasta mają znaczenie ponadlokalne i są wyróżnikiem roli miasta w układzie funkcjonalnym.
Są takie konstytucyjne prawa i wolności, o których trudno zapomnieć. Są też takie, które rzadko przebijają się na pierwszy plan, a mimo to dla demokratycznego państwa prawa są równie ważne. Z pewnością do tej drugiej grupy zalicza się prawo dostępu do informacji publicznej, wskazane w art. 61 ust. 1 Konstytucji. Jednak w połączeniu z bliźniaczym zagadnieniem – szeroko rozumianą statystyką publiczną – w czasie pandemii ma ono „swoje pięć minut”.
Raport podsumowuje wpływ COVID-19 na procesy społeczno-gospodarcze, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Analiza stanowi zalążek rozważań o roli państwa oraz specyfice polityki publicznej w trzeciej dekadzie XXI wieku.
Celem Raportu jest dostarczenie możliwie kompletnej i rzetelnej informacji na temat sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce i wybranych krajach w kontekście pandemii COVID-19.
Celem ekspertyzy jest określenie, w sposób wariantowy, sytuacji społeczno-ekonomicznej, a przede wszystkim dochodowej, gospodarstw domowych w Polsce w sytuacji rozwoju i trwania stanu zagrożenia epidemicznego oraz procesu łagodzenia obostrzeń w życiu społeczno-gospodarczym. W opracowaniu rozważane są trzy warianty „odmrażania” gospodarki – pesymistyczny, prawdopodobny i optymistyczny.