Pandemia covid-19 stanowi ogromne wyzwanie dla systemów sanitarno-epidemiologicznych. W ciągu ostatniego roku instytucje te znalazły się na pierwszej linii frontu. Dziś, w obliczu III fali zachorowań, Państwowa Inspekcja Sanitarna (PIS) jest kluczowym aktorem modelu test&trace – jednego z najważniejszych instrumentów walki z epidemią.

Skuteczne śledzenie kontaktów, testowanie i obejmowanie nadzorem osób chorych, obok wprowadzania odpowiednio dobranych restrykcji, powinno być nadrzędnym celem polityki państwa. Od sprawności funkcjonowania tego systemu uzależniona jest nie tylko sytuacja epidemiologiczna, ale także długookresowy rozwój społeczno-gospodarczy.

W obliczu wyzwań i potrzeby dostosowania do panującej sytuacji polskich instytucji, prezentujemy najnowszy raport CPP UEK. Jego autorzy: Marcin KędzierskiMarek Oramus ukazują ewolucję funkcjonowania PIS w czasie trwania pandemii covid-19. W raporcie oceniają oni jak w minionym roku poradziły sobie instytucje odpowiedzialne za walkę z pandemią, a także prezentują kluczowe rozwiązania międzynarodowe wspierające modele test&trace.

Obecnie, gdy stoimy w obliczu trzeciej fali zachorowań na covid-19, warto spojrzeć chłodnym okiem na to jak w minionym roku poradziły sobie instytucje odpowiedzialne za walkę z pandemią. Opisujemy kolejne fazy ewolucji polskiego systemu test&trace – od szybkiej mobilizacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej poprzez postępującą zapaść będącą efektem lat zaniedbań. Ukazujemy kulisy funkcjonujących pod ciągłym ostrzałem instytucji, które jednocześnie musiały zmagać się z własnymi słabościami

– podsumowuje Marek Oramus, jeden z autorów raportu.

 

Pełną treść raportu można znaleźć się TUTAJ.

Czytaj również: