Zasób mieszkaniowy województwa stanowi ponad 1,3 mln mieszkań o powierzchni 108 mln m2. W ciągu dekady liczba mieszkań wzrosłą o 20%, a powierzchnia mieszkań o 25%. Największy przyrost liczby mieszkań (zarówno względy jak i w liczbach bezwzględnych) dotyczył Krakowa i powiatów sąsiednich. Nieznacznie natomiast zmieniła się liczba mieszkań w pozostałych miastach na prawach powiatu (Tarnów, Nowy Sącz) oraz w północnej i zachodniej części regionu.

Pomimo ogromnego wzrostu wskaźnik liczby mieszkań na 1000 mieszkańców jest nadal gorszy niż przeciętny dla kraju. Natomiast metraż mieszkania przypadający na jedną osobę w ostatnich latach zrównał się z przeciętna krajową. Pod względem liczby mieszkańców per capita zdecydowanie przeważa Kraków – gdzie nastąpiła także największa zmiana wskaźnika. Wskaźnik zaopatrzenia w mieszkania poprawił się we wszystkich powiatach, jednak na jego zmiany poza ruchem budowlanym w niektórych powiatach wpływ ma także zmniejszenie liczby mieszkańców.

Małopolska na tle kraju odznacza się korzystna strukturą wiekową zasobu. Ponad 40% zasobu mieszkaniowego w regionie to mieszkania w budynkach nowych – wybudowanych po 1989 r., a jedynie niecałe 9% mieszkań znajduje się w budynkach przedwojennych.

W ostatnich 20 latach znacznie poprawił się standard mieszkań pod względem zaopatrzenia w podstawowe instalacje sanitarne i centralne ogrzewanie. Pomimo poprawy gorsza jest jednak sytuacja na wsi – ok. 8% mieszkań na wsi wciąż nie posiada łazienki. Nie dziwi zatem, że najlepiej pod względem zaopatrzenia mieszkań w podstawowe instalacje prezentują się powiaty grodzkie, a także bardziej zurbanizowane powiaty na zachodnei województwa. Największy udział mieszkań bez instalacji (pow.  10%) cechuje powiaty miechowski, dąbrowski i brzeski.

W ostatniej dekadzie w Małopolsce oddawano corocznie co najmniej 15 tysięcy, a w ostatnich trzech latach – ponad 20 tysięcy mieszkań rocznie. Powierzchnia mieszkalna oddawana rocznie przekracza w ostatnich latach 2 mln m2. Łącznie w tym okresie wybudowano 210 tys. mieszkań o powierzchni 20,3 mln m2.

Około połowa mieszkań oddanych do użytkowania przypada na stolicę województwa. W Krakowie, powiecie krakowskim i wielickim wybudowano łącznie 63% mieszkań w regionie. Także w Krakowie średnia liczba mieszkań oddanych rocznie na 1000 mieszkańców jest największa. Wysokie są także wskaźniki ruchu budowlanego w powiatach w otoczeniu Krakowa – nie poza dwoma wyżej wymienionymi także myślenickim i bocheńskim. Na tym tle zaskakująco niski jest ruch budowlany w nieodległym powiecie miechowskim (Rysunek 4). Poza metropolią krakowską wysoki wskaźnik liczby oddawanych mieszkań zanotowano w powiecie tatrzańskim.

Systematycznie rosła liczba sprzedawanych mieszkań, przy czym ok. 60% sprzedanych mieszkań pochodziło z rynku pierwotnego. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Małopolsce wzrosła dp 2022 r. o 63% w stosunku do 2013 r. i jest ok. 27% wyższa niż średnia dla kraju. Najwyższe średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania notowano w powiecie tatrzańskim oraz w Krakowie, natomiast najniższe w powiecie tarnowskim. W stolicy województwa ceny mieszkań wzrosły o ok. 70% w ciągu dekady, jednak największe wzrosty dotyczą zachodniej części województwa (gdzie poziom cen należał do niższych) oraz Podhala (gdzie ceny windowane są przez inwestycje w apartamenty na wynajem krótkoterminowy).

Raport dostępny TUTAJ

Czytaj również: