Miasta cierpią. Najmocniej odczuwają zmiany klimatyczne, ale też konsekwencje błędów w wieloletniej polityce urbanistycznej i zarządzaniu przestrzenią w Polsce. Eksperci związani z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie zrobili analizę i przedstawili rozwiązania. 

Rok 2024 był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów w Europie, ze średnią temperaturą 10,69°C, czyli o 1,47°C wyższą od średniej dla lat 1991–2021. Latem w miastach uchodzących i projektowanych przez wieki jako klimatycznie umiarkowane zrobiło się tropikalnie.

„Celem opracowania jest zaproponowanie założeń do standardów tzw. zdrowego planowania przestrzennego, a więc uwzględnienia istnienia oraz konieczności rozbudowy infrastruktury zielono-błękitnej w mieście. Propozycje te, w zamierzeniu autorek i autorów, mają mieć charakter uniwersalny, możliwy do zastosowania w różnych miastach” – czytamy w raporcie Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (MSAP UEK).

Ambitnie? – Zdrowego planowania przestrzennego, zieleni, wody, chłodu latem wymagają od władz i mieszkańcy, i miejscy aktywiści, i deweloperzy. Pora to poukładać. Temu służy nasza praca – zaznacza dr Piotr Kopyciński, dyrektor MSAP UEK i inicjator powstania opracowania. – A raport zawiera też wskazówki dla planistów, władz miasta, ale też dla deweloperów. Odpowiedzialność za komfort i bezpieczeństwo mieszkańców jest dziś podzielona po równo na wszystkie te grupy – dodaje.

MSAP UEK opracował analizę o zdrowej urbanistyce. W dobrym dla zdrowia momencie.

Dr Kopyciński: – Przy odpowiedniej koordynacji działań na poziomie strategicznym, planistycznym i operacyjnym, możliwe będzie stworzenie przestrzeni przyjaznych zarówno dla ludzi zwykłych i przypadkowych, jak i dla całego środowiska, przyczyniając się do poprawy jakości życia oraz zwiększenia odporności miast na zmiany klimatyczne. Wymaga to odpowiedzialności i odwagi od wielu stron, ale w dłuższej perspektywie – skorzystają wszystkie strony.

Raport opracował zespół z różnych środowisk pod egidą MSAP UEK: dr hab. Anna Baryła, prof. SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), Magdalena Buczyńska-Zapała (Prezes SARP Oddział Kraków), dr hab. Agnieszka Karczmarczyk, prof. SGGW (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego), Bartłomiej Kisielewski (architekt, HORIZONE studio), dr Piotr Kopyciński (Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), dr inż. arch. Marta Promińska (STRABAG Sp. z o.o., Pełnomocnik ZG SARP ds. Środowiska i Ochrony Klimatu), Wojciech Sypek (Małopolska Szkoła Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), Małgorzata Tomczak (redaktorka naczelna Architektura & Biznes) oraz Małgorzata Tujko (LAND-ARCH Architektura Krajobrazu).

Raport dostępny TUTAJ

Czytaj również: