15 proc. lekarzy i 10 proc. pielęgniarek zamierza odejść z rynku pracy po zakończeniu pandemii – tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Beatę Buchelt oraz Iwonę Kowalską-Bobko dla Centrum Polityk Publicznych UEK.

Celem przygotowanej ekspertyzy była analiza i ocena zarządzania zasobami ludzkimi w systemie ochrony zdrowia, szczególnie w aktualnej sytuacji kryzysowej – pandemii COVID -19.

Przyczyn problemów związanych ze zbyt słabym funkcjonowaniem systemu zdrowaia ekspertki upatrują w błędach w zarządzaniu zasobami ludzkimi oraz  niedofinansowaniu systemu. Natomiast niedobór kadr medycznych tłumaczą m.in.  niedociągnięciami systemu kształcenia tj. zbyt małą liczbą miejsc na studiach medycznych. Na złą sytuację w służbie zdrowia wpływa także starzenie się społeczeństwa.

W raporcie zwróciono uwagę na stan kondycji psychicznej i hejt skierowany pod adresem służb medycznych. Zdaniem autorek w ostatnim czasie media koncentrowały się głównie na negatywnych aspektach pandemii, co potęgowało negatywne odczucia i lęk w społeczeństwie. Dotyczy to również kadry medycznej, której stan kondycji psychicznej powinien byc obecnie chroniony w sposób szczególny.

Autorki w swoim raporcie zidentyfikowały główne uwarunkowania zarządzania zasobami ludzkimi oraz wskazały możliwości usprawnień i przedstwiły rekomendacje w tym zakresie.

W badaniu wzięło udział 1256 lekarzy, 160 pielęgniarek i położnych.

O raporcie można przeczytać również na stronie: https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/lekarze-i-pielegniarki-w-polsce-ile-po-pandemii-wywolanej-koronawirusem-odejdzie-z-zawodu-4728448

oraz https://pulsmedycyny.pl/raport-po-pandemii-15-proc-lekarzy-zamierza-odejsc-z-rynku-pracy-1006274 

a jego pełną treść można znaleźć TUTAJ.

 

Czytaj również: