W 2023 r. w woj. małopolskim działało 148 techników. W ciągu dekady liczba techników nieco spadła, w związku z reformą wzrosła jednak liczba oddziałów w technikach. Najwięcej techników funkcjonowało w Krakowie, drugim największym ośrodkiem kształcenia technicznego młodzieży w regionie jest Nowy Sącz.
Pomimo nieznacznego wzrostu udziału szkół niesamorządowych w ciągu ostatniej dekady, zdecydowana większość techników (82%) prowadzona jest przez samorządy. W ponad połowie powiatów funkcjonowały tylko technika samorządowe. Największym udziałem szkół niesamorządowych tego typu cechuje się Nowy Sącz, gdzie stanowią one niemal połowę wszystkich szkół.
Do techników w woj. małopolskim uczęszczało w 2023 r. ponad 68 tys. osób. Wskaźnik skolaryzacji brutto w technikach w Małopolsce sukcesywnie rośnie, na tle innych regionów należy on jednak do średnich i jest porównywalny do średniej dla Polski. Technika cieszą się powodzeniem przede wszystkim wśród mężczyzn – 61% uczniów tych szkół to mężczyźni, a w ciągu dekady odsetek ten nieco wzrósł. W ostatnich latach ok. 92% uczniów uczęszczało do techników samorządowych. Odsetek ten nieznacznie spadł w ciągu dekady.
Największa liczba osób uczyła się w technikach krakowskich – ok. 23% wszystkich uczniów w województwie. Duża liczba osób uczyła się także w technikach Nowego Sącza i Tarnowa, a spośród powiatów ziemskich – w pow. limanowskim. Zdecydowanie najwyższym współczynnikiem skolaryzacji cechują się Nowy Sącz i Tarnów, które ściągają do szkół na swoim terenie uczniów z powiatów wschodniej Małopolski.
W technikach w Małopolsce w 2023 r. pracowało 5,1 tys. nauczycieli i nauczycielek. Liczba nauczycieli wzrosła po 2019 r. w związki z reformą. Wzrost liczby nauczycieli nie był proporcjonalny do wzrostu liczby uczniów – liczba nauczycieli przypadających na jeden oddział w technikach spadła.
Raport dostępny TUTAJ