Liczba ludnosci w województwie małopolskim systematycznie wzrastała. Po 2020 r. notowany jest nieznaczny spadek ludności, jednak Małopolska jest jednym z nielicznych regionów gdzie liczba mieszkańców w końcu 2023 r. była większa niż na progu drugiej dekady XXI w. Wzrost liczby mieszkańców nie jest jednorodny w skali regionu. Największe wzrosty odnotowano w Krakowie i jego otoczeniu metropolitalnym. Natomiast obrzeża województwa wyludniają się.
Podobnie jak w całym kraju postępuje proces starzenia się społeczeństwa. W 2017 r. liczba osób w wieku pooprodukcyjnym przekroczyła liczbę najmłodszych mieszkańcow regionu, a odsetek osób w wieku poprodukcyjnym nadal wzrasta. Udział ludności w wieku poprodukcyjnym wzrósł we wszystkich powiatach (najmniej w Krakowie). Wciąż najniższy pozostaje w południowo-wschodniej części województwa. Relatywnie młodą strukturą wiekową cechuje się też obszar wokół Krakowa.
Do pandemii Covid w województwie małopolskim notowano większą liczbę urodzin niż zgonów i relatywnie wysoki na tle Polski wskaźnik przyrostu naturalnego na 1000 mieszkańców. W 2020-2021 r. nastąpiło gwałtowne załamanie tego wskaźnika, a liczba zgonów jest wciąż wyższa niż liczba urodzeń. Nadal jednak sytuacja Małopolski jest korzystniejsza niż w Polsce. Najwyższym wskaźnikiem przyrostu naturalnego odznacza się Sądecczyzna, a także powiaty w południowo-wschodnim sąsiedztwie Krakowa.
Czynnikiem w znaczny sposób kształtującym liczbę ludności w regionie były migracje – co roku do Małopolski przeprowadza się o kilka tys. osób więcej niż wymeldowuje. Województwo małopolskie cechowało się dodatnim saldem migracji na pobyt stały, jednak wskaźnik (jak dotąd trwale) spadł w trakcie pandemii. Jedynym obszarem w regionie, który cechuje się przewagą przyjazdów nad wyjazdami jest jednak obszar metropolitalny Krakowa. Pozostałe powiaty w województwie w ostatniej dekadzie notowały ujemne średnie saldo migracji. Szczególnie niekorzystne było ono w Tarnowie.
W ciągu dekady kilkukrotnie wzrosła liczba cudzoziemców spoza UE w Małopolsce, zarówno z Ukrainy jak i z innych krajów. W 2024 r. liczba wydanych decyzji pobytowych się niemal 100 tys. Ponad połowę z przebywających w regionie cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy, znaczący jest także udział osób pochodzących z Bialorusi, Gruzji i Indii.
Raport dostępny TUTAJ