W końcu 2023 r. w województwie działało 481 tys. podmiotów gospodarczych – ok, 37% więcej niż dekadę wcześniej. Liczba podmiotów na tysiąc mieszkańców wzrosła w tym czasie do 140, a od 2017 r. wskaźnik ten w województwie przewyższa średnią dla kraju. Liczba podmiotów per capita była większa w pięciu województwach. Poziom przedsiębiorczości jest bardzo zróżnicowany w regionie. Około 37% powiatów województwa zarejestrowane jest w Krakowie, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości przekracza 200 podmiotów na tysiąc mieszkańców. Wysokim wskaźnikiem cechują się także powiat tatrzański i powiaty wokół Krakowa, natomiast najniższy wskaźnik notowany jest w powiatach ziemskich na wschodzie województwa.
Pod względem liczby dużych podmiotów (zatrudniających 250 i więcej osób) zdecydowanym liderem jest województwo mazowieckie (ok. ¼ wszystkich takich firm w kraju), a następnie śląskie i wielkopolskie. W małopolskim zarejestrowano ponad 350 takich podmiotów (tj. ok. 8% wszystkich w kraju). Podobnie jak w całym kraju w Małopolsce spadła liczba dużych podmiotów. Jednocześnie systematycznie wzrasta liczba osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. W I kwartale 2024 r. w województwie działało ponad 356 tys. takich podmiotów, a ich liczba w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców była zdecydowanie wyższa niż średnia dla kraju.
W województwie małopolskim działało (2022 r.) ponad 1,7 tys. podmiotów z kapitałem zagranicznym. Od kilku lat spada zarówno liczba takich podmiotów jak i zainwestowany przez nie kapitał. Na tle innych województw pozycja Małopolski jest dość niska. Zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem kapitału per capita zainwestowanego przez podmioty z kapitałem zagranicznym. Jest też jednym z zaledwie dwu województw w którym zainwestowany kapitał jest mniejszy niż dekadę wcześniej.
Na początku 2024 r. w województwie małopolskim pracowało ok. 1,43 mln osób. Po załamaniu pandemicznym liczba pracujących sukcesywnie rosła do 2023 r. Wskaźnik liczby pracujących na 1 000 os. w wieku produkcyjnym jest w regionie nieznacznie wyższy niż przeciętnie w kraju. Zdecydowanie największym rynkiem pracy jest stolica województwa i jej obszar metropolitalny.
Pomimo sukcesywnego wzrostu współczynnik aktywności zawodowej (udział aktywnych zawodowo w grupie osób w wieku produkcyjnym) w województwie małopolskim jest wciąż niższy od średniej krajowej. Należy on też do najniższych dla województw.
Poziom bezrobocia, zarówno mierzony liczbą osób pozostających bez pracy, jak i stopą bezrobocia rejestrowanego spadał sukcesywnie w ciągu całej dekady – z wyjątkiem okresu pandemii COVID-19. W połowie 2024 r. bez pracy pozostawało 59 tys. osób, a stopa bezrobocia była najniższa w całym badanym okresie. We wszystkich powiatach Małopolski liczba bezrobotnych w ciągu dekady znacząco spadła. Jedynym powiatem w regionie gdzie w 2023 r. stopa bezrobocia przekraczała 10% był powiat dąbrowski. Względnie wysokim poziomem bezrobocia cechowały się także powiaty nowosądecki i tatrzański. Najniższe bezrobocie odnotowano w Krakowie i powiecie bocheńskim.
Raport TUTAJ