Niniejsze opracowanie przygotowano z myślą o realizacji trzech celów:

  • stworzenia listy małopolskich producentów urządzeń grzewczych,
  • nakreślenia dynamiki popytu na urządzenia grzewcze w ostatnich latach, m.in. pod wpływem polityki na rzecz czystego powietrza,
  • wskazania potrzeb i potencjalnych instrumentów regionalnej zielonej polityki przemysłowej.

Co najmniej od połowy XX w., przedstawiciele ekonomii rozwoju dostrzegają, że zdolność do uzyskania statusu gospodarki rozwiniętej i zaawansowanej technologicznie wiedzie przez rozwój nowoczesnych gałęzi przemysłu umożliwiających stosowanie kapitałowych barier wejścia, jak i podatnych na uczenie się i rozwój technologiczny. W ostatnich dziesięcioleciach – w miarę rosnącej wrażliwości społeczeństw zachodnich na kwestie zrównoważonego rozwoju – na znaczeniu zyskuje tzw. „zielona polityka przemysłowa”. Łączy ona korzyści producentów ze zdobycia dynamicznie rozwijających się rynków i zaspokojenie potrzeb posiadania nowoczesnych urządzeń grzewczych przez konsumentów. Dodatkowo jednak uwzględnia potrzeby społeczeństw w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym oddychania czystym powietrzem. Niezbędnym elementem tak rozumianej polityki przemysłowej są instrumenty regulacyjne. Zrozumienie przyczyn i dynamiki rozwoju rynków pod wpływem regulacji antysmogowych umożliwia zrozumienie warunków rozwoju lokalnych producentów i może wesprzeć działania na rzecz lokalnej zielonej polityki przemysłowej w Małopolsce.

Lista producentów urządzeń grzewczych stanowi załącznik do niniejszego opracowania. Nie koncentrujemy się na jej omówieniu, zakładając, że istotniejsze może być wskazanie, w jakim otoczeniu rynkowym producenci funkcjonują i jakie są szanse, żeby ich rozwój zasilił lokalną gospodarkę.

Raport dostępny TUTAJ

 

 

Czytaj również: