Ubóstwo energetyczne w Polsce jest powszechnie kojarzone z niską emisją i smogiem, który co rok zabija około 50 tys. Polaków. Tania energia, potrzebna uboższym gospodarstwom domowym oznacza spalanie paliw niskiej jakości w piecach, które nie spełniają norm. Generuje to zanieczyszczenia, obniża jakość życia nie tylko samych domowników, ale również wszystkich mieszkających w ich sąsiedztwie. Zwalczanie ubóstwa energetycznego nie jest więc jedynie problemem osób ubogich, ale leży w interesie wszystkich grup społecznych.

Prezentujemy najnowszy raport przygotowany dla CPP UEK: „Energetyczna bieda” autorstwa Lilii Karpińskiej i Sławomira Śmiecha. Autorzy w opublikowanym raporcie podjęli się zbadania poziomu i oceny ubóstwa energetycznego w Polsce, chcąc w ten sposób zwrócić uwagę na istotność niniejszego tematu w debacie publicznej.

„Ważne jest to, aby zwalczanie ubóstwa energetycznego stało się kluczowym elementem transformacji energetycznej, przed którą staje nasz kraj. Pomimo wagi problemu, w Polsce żadna definicja ubóstwa energetycznego nie ma mocy prawnej” – dodaje jeden z autorów raportu.

 

Pełna treść raportu dostępna jest na naszej stronie w zakładce publikacje.

Czytaj również: