W czwartek 29 października br. w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyła się pierwsza debata z cyklu „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030”. W całości była ona poświęcona problemowi walki z pandemią wirusa COVID-19.

W spotkaniu pt. „SŁUŻBA ZDROWIA. Czy mieszkańcy Krakowa i Małopolski mogą czuć się bezpiecznie?” udział wzięli: Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dr hab. Andrzej Kulig, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Marcin Jędrychowski, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum. Gospodarzem spotkania był dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a dyskusję poprowadził red. Jacek Bańka z Radia Kraków.

Podczas debaty podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na nurtujące nas wszystkich pytania: Czy możemy czuć się bezpieczni? Czy jesteśmy gotowi na drugą falę zakażeń? Co z naszą służbą zdrowia, jak długo da radę walczyć?

Ze wszystkich naszych wypowiedzi co prawda przebija pesymizm i obawa przed tym, co będzie, ale ja staram się nie być aż takim pesymistą, jeżeli chodzi o epidemię” – powiedział prof. Tomasz Grodzicki, Prorektor UJ ds. Collegium Medicum. „Jestem raczej optymistą – ciągle uważam, że system ma rezerwę. To nie jest tak, że w systemie opieki zdrowotnej straciliśmy ją, szczególnie w przypadku Małopolski; ta rezerwa jest i mamy pewien margines, w którym możemy podjąć działania, aby system wytrzymał napływ kolejnych chorych.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski pytany o doświadczenia związane z funkcjonowaniem hybrydowym szpitala uniwersyteckiego, tłumaczył, że w zależności od sytuacji epidemiologicznej zwiększana lub zmniejszana jest liczba łóżek covidowych. Dodał też, że w takim modelu od marca 2020 w Szpitalu Uniwersyteckim udało się przeprowadzić 10 tysięcy operacji, z czego 4 tysiące było operacjami pacjentów onkologicznych.

Debatę podsumował gospodarz spotkania profesor Stanisław Mazur, Rektor UEK:

To, co do tej pory w Małopolsce udało się zrobić (…) daje realne poczucie, że jesteśmy w stanie zapanować nad sytuacją – i taki przekaz powinien płynąć z tego spotkania. Nie jest to zasługa systemu, ale zasługa tego, że tutaj w Małopolsce udało się wypracować i przetestować mechanizmy, które naprawdę rozwiązują problemy w układzie lokalnym.

Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć na żywo w debacie zachęcamy do obejrzenia retransmisji spotkania:

Dyskusja dotycząca służby zdrowia była pierwszą z cyklu pięciu debat organizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie wraz z partnerami, tj. Centrum Polityk Publicznych, Krakowskim Stowarzyszeniem Edukacji „EKONOMED”, Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, Collegium Medicum UJ oraz władzami samorządowymi Miasta i Województwa.

Kolejne spotkanie pt. „GOSPODARKA. Czy leci z nami pilot?” będzie dotyczyło analizy sytuacji gospodarczej, w jakiej znalazła się Małopolska w obliczu kryzysu wywołanego pandemią.

Czytaj również: