W piątkowej audycji „Światopogląd” na antenie Radia TOK FM z Agnieszką Lichnerowicz rozmawiał dr Michał Możdżeń, autor najnowszego raportu CPP UEK poświęconego modelowi zarządzania restrykcjami w Polsce.
W rozmowie ekspert CPP UEK podkreślił, że zarządzanie restrykcjami jest wciąż dość nieprzejrzyste, ale można dostrzec w nim pewne próby systematyzacji. Zaznaczył, że to podejście jest oparte na dość wybiórczym odbiorze analiz opublikowanych na łamach magazynu Nature przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda i Northwestern.
Zgodnie z zapowiedziami rządu, od 12 lutego warunkowo na 2 tygodnie mają zostać otwarte hotele, kina, teatry, opery, filharmonie przy maksymalnie 50% wypełnienia. Poza nimi otwarte zostaną również baseny, stoki narciarskie, boiska zewnętrzne. Zamknięte nadal pozostaną restauracje czy siłownie.
Doktor Możdżeń zwrócił również uwagę na proces tak zwanego „zużywania” czy też „wycierania się” restrykcji. Podkreślił, że coraz silniejsze obostrzenia potrzebne są do takiego samego ograniczenia mobilności, co w jego opinii może być niebezpieczne, ponieważ rodzi ryzyko delegitymizacji instytucji formalnych. Inaczej mówiąc: widząc niski poziom podporządkowania restrykcjom oraz niezbyt dynamiczną ich egzekucję ludzie mogą zacząć w swoich działaniach odnosić się do praktyk najbliższych i znajomych w większym stopniu niż do oficjalnych obostrzeń. Takie zachowania mogą zasadniczo zmniejszyć zdolność państwa i prawa do działania. Ekspert zaznaczył, że nie jest to wyłącznie problem Polski, ale większości krajów europejskich.
Całą audycję można odsłuchać tutaj.
***
Pełna treść raportu „Aktualizacja modelu zarządzania restrykcjami w trakcie pandemii COVID-19” dostępna jest na naszej stronie w zakładce publikacje.