26 stycznia, odbyła się trzecia debata z cyklu „Przemyśleć Kraków i Małopolskę. Perspektywa 2030”. W rozmowie poruszono kwestie międzynarodowego biznesu w Krakowie, zastanawiając się także, jaka przyszłość czeka europejską stolicę nowoczesnych usług dla biznesu.

W dyskusji udział wzięli: dr hab. Stanisław Mazur, prof. UEK, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, Jerzy Muzyk, Zastępca Prezydenta Krakowa, Wojciech Cichoń, Vice President Head of the European Business Services, Capgemini, Paweł Hajduk, Head of Centre, AMS. Rozmowę poprowadziła red. Magdalena Kursa z Gazety Wyborczej.

W czasie debaty poruszono kwestie związane z obawami o przyszłość sektora biznesowego w Krakowie. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. Stanisław Mazur, odpowiadając na pytanie czy Kraków może stracić pozycję europejskiego lidera najlepszych destynacji do prowadzenia biznesu, podkreślił, że obecny czas jest specyficzny, a na globalnym rynku „mogą wystąpić pewne przetasowania”. Jego zdaniem Kraków obroni pozycję lidera, ponieważ posiada wiele zasobów, które pozwolą odnaleźć się w nowej gospodarce, a tymi zasobami są m.in. uczelnie i studenci.

Prezydent Miasta prof. Jacek Majchrowski również podkreślił, że pandemia mocno wpłynęła na zmiany w sektorze biznesowym, przede wszystkim eksponując formę pracy zdalnej. Jego zdaniem nie trzeba się jednak obawiać o przyszłość Krakowa z uwagi, iż jest to miasto, które stwarza warunki dla rozwoju firm i ich pracowników.

Prelegenci w swoich wypowiedziach podkreślali, że firmy chcące utrzymać swoją pozycję na rynku muszą postawiać na dynamiczny rozwój nowych technologii komunikacji IT, automatyzację procesów biznesowych oraz wprowadzenie nowych narzędzi modeli biznesowych.

W drugiej części debaty omówione zostały wyniki ankiety internetowej. Aż 76,9% ankietowanych na pytanie: „czy uważasz, że w Krakowie łatwo znaleźć pracę w korporacji” odpowiedziało twierdząco. Znacząca większość respondentów (71,8%) uważa również, że Kraków nie straci swojej wysokiej pozycji w rankingach dla międzynarodowego biznesu.

W kontekście opustoszałych przestrzeni biurowych, zapytano o to, „czy biura i biurowce są przyszłością Krakowa?”. Odpowiedź „tak” wybrało 30,8% uczestników, z kolei 69,2% uważa, że „nie”.

Wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć na żywo w debacie zachęcamy do obejrzenia retransmisji spotkania:

 

„Przemyśleć Kraków i Małopolskę” to cykl debat zainicjowany przez Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, prowadzony we współpracy z partnerami: władzami samorządowymi Krakowa i Małopolski, Centrum Polityk Publicznych UEK, krakowskimi uczelniami, biznesem oraz organizacjami obywatelskimi. Zamiarem jego pomysłodawców jest stworzenie przestrzeni otwartej dla twórczej debaty nad sprawami ważnymi dla mieszkańców i poszukiwanie wartościowych rozwiązań stanowiących podstawę dla społeczno-ekonomicznego rozwoju miasta i regionu.

Czytaj również: