Dzisiejszym gościem audycji „O tym się mówi” na antenie Radia Kraków był Dyrektor CPP UEK Piotr Kopyciński. Tematem rozmowy był najnowszy raport zatytułowany: „Czy Kraków może stać się miastem 15-minutowym? ”

Termin miasta 15-minutowego nabrał szczególnego znaczenia w pandemii COVID-19, kiedy okazało się, jak ważną kwestią jest zamieszkanie w okolicy, w której instytucje zaspokajające nasze potrzeby mamy pod ręką. Jednocześnie rozwój technologiczny powoduje, że żyjemy szybciej, a co za tym idzie, również szybciej chcemy załatwiać nasze codzienne sprawy. Nie mamy już czasu na przemieszczanie się w różne części miasta. Chcemy mieć wszystko bliżej, by móc szybciej i sprawniej załatwić sprawy związane z codziennym funkcjonowaniem.

W odpowiedzi na te wyzwania eksperci CPP postanowili zbadać w jakim stopniu Kraków wpisuje się w koncepcję miasta jednego kwadransa i jakie ma szanse, by takim miastem stać się w pełni.

Badając Kraków przyjęliśmy dwa założenia: w wersji minimalnej zakładamy, że ok. 2/3 mieszkańców Krakowa ma dostęp do ograniczonego katalogu usług w zasięgu 15-minutowego spaceru. W wersji optymalnej, tj. rozszerzając ten katalog, jedynie 19%. W tym miejscu warto zaznaczyć, że opcja optymalna dotyczy głównie mieszkańców obszarów zwartej zabudowy dzielnic takich jak: Grzegórzki, Stare Miasto, Kazimierz, Stare Podgórze, a także starej części Nowej Huty. W raporcie wyodrębniliśmy również obszary deficytowe, których jest co najmniej 10” – mówił na antenie ekspert.

 

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy:

 

Pełną treść raportu Czy Kraków może stać się miastem 15-minutowym?” można znaleźć tutaj.

Czytaj również: