15 grudnia br. gościem Tomasza Buszewskiego na antenie Radia Kraków była prof. Beata Buchelt, ekspertka CPP UEK, lider zespołu autorów raportu „Ostatni zgasi światło. Nastroje polskich lekarzy w postpandemicznej rzeczywistości”. Rozmowa poświęcona była sytuacji polskich medyków.
„Pochyliliśmy się nad zagadnieniem zarządzania personelem lekarskim w czasach pandemicznych. Dane są zatrważające – wynika z nich, że jesteśmy w tym roku na końcu rankingu państw pod względem liczebności lekarzy na 100 tys. mieszkańców w UE. Nie jest to jednak nic nowego – mówi autorka – Nie kształcimy odpowiedniej liczby lekarzy. Nasze dane wskazują też na to, że w przyszłości będzie nam ich brakować”.
Ekspertka powołuje się na kilka przyczyn. Pierwszą jest starzenie się społeczeństwa. Jak wynika z danych GUS, 25% lekarzy stanowią osoby w wieku emerytalnym albo przedemerytalnym. Niedobór zasobów ludzkich dotyczy także pielęgniarek, diagnostów i ratowników medycznych. Po drugie znacznie zwiększył się popyt na świadczenia medyczne, gdyż jako społeczeństwo mamy większą świadomość roli profilaktyki. Po trzecie obserwujemy istotną zmianę pokoleniową w podejściu do pracy – absolwenci kierunków medycznych nie godzą się na nadgodziny.
Jakich rozwiązań potrzebujemy? – więcej o tym w rozmowie.
Źródło: Radio Kraków