Wg danych GUS liczba dzieci w wieku szkolnym (szkoły podstawowej 8-klasowej) w województwie małopolskim w latach 2013-23 wzrosła do ponad 300 tys. Udział dzieci w tym wieku wzrósł do niemal 9%. Liczba dzieci wzrosła o blisko 12% – na tle innych województw w Polsce był to znaczący wzrost. Mniej korzystnie przedstawiają się prognozy liczby dzieci w wieku szkolnym na kolejne dekady. Liczba dzieci w Małopolsce ma wg nich systematycznie spadać do lat 40. XXI wieku, kiedy ustabilizuje się na poziomie ok. 240 tys. Udział dzieci w wieku szkolnym w ludności spadnie do ok. 7,5%. Liczba dzieci w analizowanej dekadzie wzrastała prawie we wszystkich powiatach Małopolski. Spadek nastąpił w Tarnowie, pow. proszowickim i dąbrowskim. Największe wzrosty następowały w aglomeracji krakowskiej – zwłaszcza w samym mieście i najbliższych mu powiatach (krakowski, wielicki).
W związku z reformą oświaty porównywalne dane statystyczne dla obecnie działających szkół podstawowych obejmują okres od roku szkolnego 2019/2020 tj. kiedy działały już wyłącznie 8-klasowe szkoły podstawowe. W 2023 r. w województwie małopolskim działało ponad 1,4 tys. szkół podstawowych. Liczba tych placówek nieznacznie spadła w ciągu pięciu lat po zakończeniu reformy edukacji, jednak liczba oddziałów szkolnych utrzymuje się na podobnym poziomie. Przeciętnie na jeden oddział szkolny przypadało 17 uczniów.
Najwięcej szkół funkcjonowało w Krakowie, powiecie krakowskim, nowosądeckim, tarnowskim i nowotarskim. Ogromna większość szkół podstawowych regionu była prowadzona przez samorządy. Tylko w jednym powiecie (proszowickim) nie było żadnej szkoły niesamorządowej, jednak w większości powiatów odsetek takich szkół nie przekraczał 10%. Największy odsetek szkół prowadzonych przez podmioty inne niż samorządu, sięgający jednej trzeciej cechował Kraków i Tarnów.
Do szkół podstawowych w województwie małopolskim uczęszczało ponad 280 tys. dzieci. Liczba uczniów w ostatnich latach utrzymywała się na porównywalnym poziomie i nieznacznie wzrosła w stosunku do 2019 r. Małopolska jest w grupie zaledwie kilku województw, w których liczba uczniów szkół podstawowych nie spadła w omawianym okresie. Za tę pozytywną tendencję odpowiadały jednak tylko powiaty w metropolii krakowskiej, w pozostałej części województwa liczba uczniów spadała, najbardziej w powiatach proszowickim, olkuskim i gorlickim. Ponad 90% uczniów szkół podstawowych uczęszczała do placówek prowadzonych przez samorządy.
W małopolskich szkołach podstawowych w 2023 r. pracowało 24 tys. nauczycieli i nauczycielek. Ich liczba, po początkowym nieznacznym wzroście po zakończeniu reformy, sukcesywnie spadała od 2021 r. Spada też liczba nauczycieli przypadających na jeden oddział szkolny.
Raport dostępny TUTAJ