W województwie małopolskim w 2023 r. działało 707 bibliotek. Sukcesywnie wzrasta jednak księgozbiór małopolskich bibliotek publicznych. W ciągu dekady nastąpił nieznaczny spadek liczby placówek bibliotecznych w regionie. Znacznie (o 20%) zmniejszyła się natomiast liczba pracowników bibliotek. Największym nasyceniem placówkami bibliotecznymi cechowały się powiaty wschodniej Małopolski oraz powiat suski. Relatywnie niskie było natomiast nasycenie placówkami bibliotecznymi w Krakowie i powiatach myślenickim i wielickim.
Liczba czytelników bibliotek utrzymywała się do pandemii COVID-19 na poziomie ponad 650 tys. rocznie. W 2020 r. spadła o ok. 100 tys., a od tego czasu powoli wzrasta. Podobny trend można zauważyć w liczbie wypożyczeń, która w 2023 r. osiągnęła poziom sprzed spadku pandemicznego (ok. 10 mln). Liczba czytelników bibliotek w przeliczeniu na mieszkańca w Małopolsce jest najwyższa w kraju, jednak czytelnicy małopolskich bibliotek są stosunkowo mało aktywni – liczba wypożyczeń na czytelnika należy do najniższych w Polsce. Sukcesywnie wzrasta poziom komputeryzacji bibliotek – ponad 90% placówek oferuje dostęp on-line do katalogu, blisko 70% – składanie zamówień on-line, a 67% dostęp do bezprzewodowego internetu. Małopolskie biblioteki publiczne należą do czołówki w kraju pod względem zapewniania dostępu do usług on-line.
W województwie małopolskim działało ponad 430 centrów-, ośrodków-, domów kultury oraz klubów i świetlic, w większości prowadzonych przez podmioty publiczne. Liczba domów kultury spadła nieznacznie w ciągu dekady – jednak jednocześnie wzrósł do ponad 90% odsetek gmin, które posiadały przynajmniej jedną taką instytucję. Największa liczba domów kultury w przeliczeniu na mieszkańca była w powiecie bocheńskim. Natomiast najniższym nasyceniem cechował się Tarnów. Podobnie jak w wielu innych przypadkach pandemia spowodowała spadek aktywności domów kultury i aktywności kulturalnej mieszkańców. W 2023 r. liczba imprez organizowanych przez te placówki przewyższyła wskaźnik sprzed pandemii, jednak liczba ich uczestników wciąż pozostaje mniejsza. Pandemia odbiła się także na działalności kół, klubów i sekcji w domach kultury oraz – choć w mniejszym stopniu – grup artystycznych. Uczestnictwo w aktywnościach oferowanych przez małopolskie domy kultury należy do najwyższych w Polsce.
W Małopolsce działało 46 stałych kin, z czego większość (31) była niewielkimi placówkami prowadzonymi przez samorządy, a 11 – małymi kinami prowadzonymi przez prywatnych operatorów. Łącznie kina w województwie dysponowały 23 tys. miejsc na widowni. Blisko połowę z nich posiadały jednak 4 krakowskie multipleksy. Zamknięcie piątego z nich w 2021 r. spowodowało znaczny spadek liczby miejsc kinowych w województwie. W większości powiatów regionu działało co najmniej jedno kino. Wyjątkiem jest powiat proszowicki. Największym nasyceniem miejsc w kinach – poza większymi miastami – cechowały się powiaty zachodniej części regionu i powiat tatrzański. Działalność kinowa powoli wraca do poziomów sprzed pandemii, jednak zarówno liczba seansów (w małych kinach i w multipleksach), jak i liczba widzów jest wciąż o kilkanaście procent mniejsza niż w 2019 r. Ok. 60% wszystkich widzów w kinach odwiedziło multipleksy. Pod względem infrastruktury kinowej województwo małopolskie plasuje się poniżej średniej dla kraju (przyczyniło się do tego wspomniane wyżej zamknięcie multipleksu). Stosunkowo niskie jest także uczestnictwo mieszkańców w seansach kinowych.
Raport dostępny TUTAJ