W 2024 r. w województwie małopolskim miało siedzibę 26 szkół wyższych, w tym 14 publicznych, 10 niepublicznych i 2 kościelne, a także 24 filie i wydziały zamiejscowe uczelni. Liczba uczelni zmniejszyła się. W 2013 r. siedzibę w województwie miały 32 uczelnie, a w rejestrze RAD-on figuruje 12 szkół wyższych (niepublicznych), które miały siedziby w małopolskich miastach lecz zakończyło działalność. Zwiększyła się natomiast liczba filii szkół wyższych.
Liczba studentów w województwie małopolskim sukcesywnie spadała do 2019 r. – w stosunku do 2013 r. o 44 tys. (23%) W ostatnich latach liczba studiujących ustabilizowała się na poziomie niespełna 150 tys., jednak nadal spada liczba absolwentów małopolskich uczelni. Spadek liczby studentów i absolwentów dotyczy wszystkich województw. W przypadku województwa małopolskiego spadek był jednak większy niż w pozostałych województwach z głównymi ośrodkami akademickimi. Pomimo spadku Małopolska cechuje się jednym z najwyższych w kraju wskaźników liczby studiujących na 10 tys. mieszkańców.
Podobnie jak w całym kraju, w województwie małopolskim największy spadek liczby studentów zanotowały uczelnie publiczne, natomiast liczba studentów uczelni niepublicznych, po spadkach do 2017 r., w ostatnich latach rosła i jest zbliżona do tej w 2013 r. Tym samym o kilka pkt proc. wzrósł udział studentów uczelni niepublicznych w ogóle studentów. Jest on jednak nadal w Małopolsce niższy niż średnia dla kraju. W ostatniej dekadzie znacznie spadła popularność studiów niestacjonarnych. Liczba studiujących w takim trybie w województwie małopolskim zmniejszyła się o 35% (stacjonarnych o 15%). Tym samym ich udział w ogóle studentów zmniejszył się do 27%.
W województwie małopolskim wzrosła liczba i udział studentów z zagranicy. Jednak zarówno liczba, jak i udział studentów zagranicznych w regionie jest wciąż dość niewielka na tle pozostałych województw z głównymi ośrodkami akademickimi. Wzrost liczby studentów cudzoziemców w ostatnich kilku latach należał w Małopolsce do najniższych spośród województw – było to obok podkarpackiego jedyne województwo gdzie był on niższy niż 10%. Wśród studentów z zagranicy większość stanowią osoby z Ukrainy (blisko 61%). Znaczącą grupę stanowią także studenci z Białorusi oraz z krajów Unii Europejskiej i Norwegii.
Liczba miejsc w domach studenckich w Małopolsce spadła w ostatniej dekadzie o ok. 2 tys. do ok 18 tys. Tym samym, pomimo znacznego spadku liczby studentów, udział studentów korzystających z domów studenckich wynosi ok. 10%. Alternatywą dla domów studenckich uczelni, przy rosnących cenach najmu mieszkań w ośrodkach akademickich, są coraz częściej znacznie droższe akademiki prywatne. Wg danych CBRE w Krakowie pod koniec 2023 r. w prywatnych akademikach było 2,2 tys. miejsc (w Polsce – 13 tys.) i kolejne 1,3 tys. w budowie.
Raport dostępny TUTAJ