Niezbędne usługi dla mieszkańców w zasięgu 15-minutowego spaceru – to najkrótsza definicja nowoczesnego miasta, którego mieszkańcy zmęczeni są korkami, betonem i godzinami w samochodach. Naukowcy CPP zbadali w jakim stopniu takim miastem jest już Kraków i jakie ma szanse, by takim miastem stać się w pełni.

POBIERZ RAPORT

Dlaczego to takie ważne? – Termin miasta 15-minutowego nabrał szczególnego znaczenia w pandemii COVID-19, kiedy okazało się, jak ważną kwestią jest zamieszkanie w okolicy, w której instytucje zaspokajające nasze potrzeby mamy pod ręką. Pandemia wywołała nie tylko kryzys zdrowotny i kryzys gospodarczy, ale także spowodowała zmiany w stylu życia dotyczące pracy, podróżowania i spędzania czasu wolnego. Stało się to na tyle istotne, że ta koncepcja była osią kampanii wyborczej na mera Paryża w 2020 r. A Paryż jest bardzo dobrym punktem odniesienia dla Krakowa – podkreśla prof. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego.

Eksperci CPP – Aleksander Noworól, Piotr Kopyciński, Paweł Hałat, Jeremiasz Salamon, Jarosław Baziak, Wojciech Sypek, Maria Wirchniańska – sprawdzili, które obszary Krakowa mogą zapewnić dostęp do podstawowych usług w zasięgu 15-minutowego dojścia, które obszary mają tu największe deficyty i jak przestrzenne narzędzia zarządzania miastem 15-minutowym odzwierciedlone są w Strategii Rozwoju Krakowa „Tu chcę żyć. Kraków 2030”.

Premiera raportu już 22 listopada 2021 r. o godz. 16:30. 

Czytaj również: