Wobec problemów z niewystarczającą ilością rodzimych specjalistów, Polska stanęła wobec konieczności sprowadzania ich z zagranicy. Rozwiązaniem tego problemu może być napływ specjalistów z Białorusi, kraju, w którym stworzono korzystny klimat dla rozwoju sektora IT.

Prezentujemy najnowszy raport przygotowany przez ekspertów Centrum Polityk Publicznych UEK podejmujący problematykę rozwoju polskiego sektora IT.

Po pracowników białoruskich sięgają już inne kraje, takie jak Ukraina czy kraje bałtyckie. Ich programy przyciągania białoruskich pracowników mogą być konkurencją, ale stanowią także punkt odniesienia w zakresie dopracowywania całościowej strategii Polski ułatwień dla pracowników sektora IT z Białorusi.

– komentuje jeden z autorów raportu Rafał Lisiakiewicz.

W związku z uruchomieniem przez Polskę programu Poland. Business Harbour udało się ściągnąć do października 2020 r. ok. 790 białoruskich informatyków. Według informacji przekazywanych do prasy przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, przeniesieniem do Polski mogą być zainteresowane 22 firmy z branży IT, czyli inwestorów, którzy kiedyś przyszli na Białoruś, a teraz myślą o zmianie lokalizacji.

Więcej o polityce relokacji pracowników białoruskiego sektora IT, jej wpływie na poprawę innowacyjności polskiej gospodarki oraz perspektywach i rekomendacjach można przeczytać w naszym raporcie.

 

Pełną treść raportu można znaleźć w zakładce publikacje.

Czytaj również: