Gościem Tomasza Buszewskiego w środowej audycji Radia Kraków był ekspert CPP UEK Marek Oramus. Tematem rozmowy była zapowiedź zaplanowanego na koniec sierpnia raportu pt. „Rynek pracownika w państwie przedsiębiorców. Instytucje rynku pracy a pozycja przetargowa pracowników w Polsce w dobie pandemii COVID-19”.

Pierwotnie sądziliśmy, że pandemia doprowadzi do pogłębienia się patologii polskiego rynku pracy z powodu słabości obecnych instytucji. Z naszej analizy wynika jednak, że do pewnego stopnia udało się zachować status quo, co niestety oznacza, że pozycja pracowników jest wciąż stosunkowo słaba. Jeśli chodzi o rekomendacje (…) należałoby zwiększyć znaczenie Rady Dialogu Społecznego, Państwowa Inspekcja Pracy powinna zostać dofinansowana i wyposażona w szersze uprawnienia, a w kwestii przepisów należałoby zbliżyć ochronę osób pracujących m.in. na zlecenie do tej zapewnianej pracownikom etatowym

 – mówił ekspert.

Najnowszy raport CPP UEK został poświęcony tematyce rynku pracy. Eksperci CPP UEK postanowili ocenić jak zmieniły się relacje obu stron stosunku pracy w dobie pandemii i czyja pozycja uległa wzmocnieniu.

W naszym raporcie skupiliśmy się na „odgórnych” instytucjach, które dobrze pokazują jak kształtują się relacje między pracownikami a pracodawcami, czy występują między nimi spory i kogo można uznać za stronę dominującą. W efekcie opisaliśmy państwową inspekcję pracy, sądownictwo pracy oraz dialog społeczny

 – dodał.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy:

Żródło: Radio Kraków

 

Raport „Rynek pracownika w państwie przedsiębiorców” dostępny będzie już końcem sierpnia br. na naszej stronie w zakładce publikacje.

Czytaj również: