14 kwietnia 2021 r. gościem audycji “O tym się mówi” na antenie Radia Kraków był Marek Oramus, ekspert CPP UEK. Tematem rozmowy była zapowiedź najnowszego raportu pt. „Ludowe improwizacje. Jak pandemia zmienia normy społeczne”, który ukaże się już w drugiej połowie kwietnia 2021 r.

Celem przygotowywanego przez ekspertów CPP UEK raportu jest włączenie kolejnego ważnego wątku w debacie publicznej, którym jest osłabienie obowiązujących norm społeczno-gospodarczych oraz społeczne tendencje do ich obchodzenia. Eskalacja tego rodzaju zachowań zdaniem ekspertów może doprowadzić do powrotu problemów z którymi Polska borykała się w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Obserwując debatę na temat konsekwencji pandemii koronawirusa możemy dostrzec, że badacze i eksperci skupiają się na jednym z dwóch aspektów. Pierwszy z nich dotyczy kwestii zdrowotnych, drugi z kolei zwraca uwagę na to w jakim stopniu obostrzenia i rządowe wsparcie finansowe przełożą się na funkcjonowanie w kolejnych miesiącach polskiej gospodarki i sytuację finansów publicznych. Tymczasem w naszym raporcie postanowiliśmy zwrócić uwagę na inny problem, a mianowicie wypieranie powszechnie obowiązujących zasad i norm w życiu społeczno-gospodarczym i tworzenie się oddolnych, lokalnych czy też mówiąc inaczej „ludowych” sposobów na radzenie sobie z tą trudną sytuacją, z którą mamy do czynienia od roku.

– mówił Marek Oramus, współautor raportu.

Celem rządzących powinno być dążenie do stabilizacji życia społeczno-gospodarczego. Spontaniczne i improwizowane pojawienie się oddolnych ruchów społecznych może spowodować istotne zmiany, niosące także negatywne konsekwencje.

W dalszej perspektywie odwrócenie tego trendu może być bardzo trudne, szczególnie w obliczu wspomnianych problemów zdrowotnych i gospodarczych, które będą potęgować apatię czy frustrację w społeczeństwie. Osłabi to też możliwość skutecznego reagowania przez państwo na pojawiające się kryzysy. – dodaje.

Wszystkich, którzy nie mieli okazji wysłuchać audycji na żywo zachęcamy do jej odsłuchania:

Źródło: Radio Kraków

Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi raportami CPP UEK dostępnymi w zakładce publikacje.

Czytaj również: