Prezentujemy najnowszy raport Centrum Polityk Publicznych UEK pt. „Niewykorzystany potencjał. Zasoby branży IT/ICT wybranych krajów regionu sąsiedztwa wschodniego UE”.

Autorzy w przygotowanej ekspertyzie skupili się na problematyce procesów gospodarczych zachodzących w krajach Partnerstwa Wschodniego oraz kwestii dyplomacji gospodarczej i promocji technologii, w szczególności informatycznych, w Polsce.

Jak wynika z przeprowadzonych badań, państwa regionu wschodniego intensywnie rozwijają nowoczesne technologie i modernizują się, co rzadko jest dostrzegane na Zachodzie.

Przykłady?

  • Armenia. Innowacyjne startupy IT w branży uczenia maszynowego. Krisp – 12 specjalistów opracowało aplikację komputerową, która redukuje hałas w tle podczas rozmów telefonicznych. Produkt Krisp został uznany za najlepszy produkt audio i wideo 2018 r. przez firmę ProductHunt.
  • Gruzja. Sektor ICT odgrywa coraz większą rolę w gospodarce kraju – obecnie to ok. 7% PKB. Kraj osiągnął znaczący postęp w zwiększaniu przystępności cenowej usług ICT przesuwając się ze 101. na 15. pozycję w rankingu Global Networked Readiness Index.
  • Ukraina. W ostatnich kilku latach zauważalny jest wzrost znaczenia sektora ICT w tym kraju. Liderami pod względem wielkości wytwarzanego regionalnego PKB per capita są takie ośrodki miejskie jak: Kijów, Dniepr, Charków i Lwów.

Eksperci CPP UEK dostrzegają w tym niewykorzystany potencjał i szansę zarówno dla Polski jak i całej UE. Zwracają uwagę, że dyplomacja gospodarcza jest w Polsce mylnie rozumiana i traktowana klasycznie jako promocja interesów gospodarczych kraju. Tymczasem, ich zdaniem, należałoby skupić się na wypracowaniu systemowych rozwiązań w zakresie powiązania potencjału rozwojowego kraju z jego skuteczną promocją.

 

Więcej o narzędziach i sposobach promocji technologii informatycznych (IT/ICT) w naszym raporcie.

Raport CPP UEK Niewykorzystany potencjał

 

***

Zachęcamy do zapoznania się również z pozostałymi raportami CPP UEK, które można znaleźć na naszej stronie w zakładce publikacje.

Czytaj również: