11 sierpnia br. gościem Tomasza Buszewskiego na antenie Radia Kraków była ekspertka CPP UEK Zofia Gródek-Szostak. Tematem rozmowy była próba odpowiedzi na pytanie dlaczego promocja innowacji technologicznych jest istotna dla rozwoju regionalnego i jak należy ją prowadzić.

Wprowadzanie technologicznych rozwiązań w oczywisty sposób pozwala na budowanie przewagi konkurencyjnej. Innowacje wpływają na wzrost atrakcyjności regionu i przyciągają kapitał, który napędza rozwój gospodarczy. Jednak, jak się okazuje, dla zbudowania tych przewag newralgiczny staje się odpowiednio ukierunkowany przepływ informacji.

Zdaniem ekspertki kluczowa dla rozwoju i optymalnego wykorzystania możliwości regionu jest odpowiednio skonstruowana polityka promocyjna. Jednym z istotnych kanałów promocji mogą być korelacje sieciowe podmiotów w obszarze nauka – biznes, które pozwalając na swobodny przepływ zgromadzonej wiedzy generują tzw. talent regionu.

Promowanie innowacji technologicznych – o czym wspomniała w audycji ekspertka – powinno być elementem swego rodzaju dyplomacji gospodarczej, wiążącej w ten sposób współpracę instytucji funkcjonujących w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji z podmiotami zagranicznymi.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy:

Źródło: Radio Kraków.

Czytaj również: