Wydarzenia 2020 r. sprawiły, że kwestia dostępu do rzetelnych danych publicznych, szczególnie związanych z postępującą pandemią, przybrała na znaczeniu. W sytuacji tak potężnego i powszechnego zagrożenia, jakim okazała się epidemia COVID-19, konieczne było wypracowanie nowego systemu publikacji i udostępniania informacji.

Przedstawiamy kolejny raport przygotowany dla Centrum Polityk Publicznych UEK. Najnowsza publikacja skupia się wokół zagadnień związanych z prowadzeniem polityki informacyjnej w Polsce. Zidentyfikowano w nim patologie organów władzy publicznej w zakresie udzielania informacji publicznej oraz ich wpływ na poziom zaufania społecznego i konsekwencje jakie niesie za sobą utrudnione pozyskiwanie danych w kontekście walki z epidemią.

W Polsce dostęp do informacji publicznej zagwarantowano w art. 61 ust. 1 Konstytucji podkreślając jej istotność dla funkcjonowania demokratycznego państwa. Dlatego zaskakująca może się wydawać konieczność wymuszania na rządzących nawet podstawowych informacji związanych ze stanem walki z epidemią, bowiem w okolicznościach wymagających szerokiej społecznej mobilizacji dobra komunikacja i budowanie zaufania w oparciu o transparentność wydają się być czymś naturalnym. Należy jednak mieć na względzie, że wiele organów ulega pokusie ukrycia swojej niekompetencji za zasłoną niejawności.

– komentuje Bartłomiej Biga, autor raportu.

 

Pełną treść raportu można przeczytać TUTAJ.

Czytaj również: