W województwie małopolskim działało w 2022 r. niemal 800 podmiotów badawczo-rozwojowych (B+R), ponad trzykrotnie więcej niż dekadę wcześniej. Większość z nich (93%) należała do sektora przedsiębiorstw i to w tym sektorze nastąpił największy wzrost liczby podmiotów B+R. Pod względem liczebności podmiotów Małopolska zajmowała trzecie miejsce w kraju, po województwach: mazowieckim i śląskim i drugie pod względem nasycenia podmiotami B+R.
Znacząco wzrosła liczba pracujących w działalności B+R. W 2022 r. pracowało w tym sektorze ponad 34 tys. osób – największa liczba po woj. mazowieckim, zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i w odniesieniu do ludności w wieku produkcyjnym. Blisko 60% pracujących w działalności B+R to osoby zatrudnione w sektorze przedsiębiorstw. Zarówno liczba pracujących w przedsiębiorstwach B+R jak i udział sektora przedsiębiorstw w ogóle pracujących w B+R znacząco wzrósł w ostatnich siedmiu latach.
W latach 2013-2022 kilkukrotnie wzrosły nakłady na działalność B+R w Małopolsce, a w ostatnich latach nakłady na mieszkańca są znacząco wyższe niż średnia dla Polski. Pod tym względem województwo małopolskie wyprzedza jedynie mazowieckie.
W ciągu dekady zmieniła się struktura nakładów wewnętrznych na B+R wg sektorów wykonawczych. Znacząco wzrósł udział przedsiębiorstw w wykorzystaniu nakładów, spadł natomiast udział sektora rządowego i prywatnych instytucji niekomercyjnych. Większość środków przeznaczonych na działalność B+R pochodziła w 2022 r. z sektora przedsiębiorstw (59%). Udział środków pochodzących z sektora przedsiębiorstw (jako źródła pochodzenia środków) był w Małopolsce nieco wyższy niż średnia w kraju.
Nakłady na działalność innowacyjną w przedsiębiorstwach w woj. małopolskim przekroczyły w 2022 r. 5 mld zł (wzrost o 146% w stosunku do 2013 r.). W ostatnich latach znacząco (niemal sześciokrotnie) wzrosły nakłady w przedsiębiorstwach z sektora usług. Małopolska cechuje się wysokim na tle kraju i jednym z najwyższych spośród województw udziałem nakładów na działalność innowacyjną w PKB.
Liczba patentów udzielonych podmiotom z woj. małopolskiego spadła w ostatnich dwóch latach. Podobny spadek zanotowano w całej Polsce. Pod względem liczby udzielanych średniorocznie patentów województwo plasuje się na trzecim miejscu, po mazowieckim i śląskim. Średnia liczba patentów w przeliczeniu na 1 mln mieszkańców była natomiast wyższa w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i lubelskim.
Raport dostępny TUTAJ