22 września br. gościem Tomasza Buszewskiego na antenie Radia Kraków była Karolina Kotulewicz-Wisińska, ekspertka CPP UEK, współautorka najnowszego raportu CPP UEK pt. „Niewykorzystany potencjał. Zasoby branży IT/ICT wybranych krajów regionu sąsiedztwa wschodniego UE”, którego tematyka dotyczy niewykorzystanego potencjału jakim jest współpraca z krajami sąsiedztwa wschodniego UE w zakresie nowych technologii.
Z przeprowadzonych przez ekspertów CPP UEK badań jasno wynika, że kraje sąsiedztwa wschodniego, takie jak Rosja, Kazachstan i Azerbejdżan, których gospodarka mocno jest powiązana z sektorem energetycznym, dostrzegają szansę w rozwoju sektora ICT. W przyszłości powinien on być dla nich motorem rozwoju gospodarczego. Kraje te chcąc się modernizować, napotykają wiele problemów, które, zdaniem naszych ekspertów, mogą stanowić bodziec do wzmocnienia ich współpracy z UE.
– Do naszej analizy wyłoniliśmy te państwa, które w ostatnich latach są bardzo aktywne w obszarze rozwoju nowych technologii, szczególnie w zakresie sektora IT/ICT. Obserwujemy kraje takie jak: Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Federacja Rosyjska oraz Kazachstan w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii oraz przebiegu współpracy między tymi państwami a Unią Europejską. Główny wniosek jaki płynie z naszych badań, jest taki, że potencjał współpracy z tymi krajami jest mocno niedoceniany.
Państwa, których gospodarki nie bazują na wydobyciu i eksporcie zasobów naturalnych, takie jak Armenia, Gruzja i Mołdawia, przodują jeśli chodzi o rozwój sektora IT. W Armenii w ostatnich latach wzrósł on o 20%. W Gruzji udział sektora IT w PKB wynosi 7% i obejmuje przede wszystkim usługi takie jak hosting czy tworzenie stron internetowych.
– To co łączy wszystkie te państwa to dynamicznie rosnący udział usług sektora ICT w handlu zagranicznym. Armenia, Gruzja i Mołdawia to kraje o małych rynkach, które napotykają trudności jeśli chodzi o oferowanie swoich usług na rynkach wewnętrznych. Dlatego znaczącą korzyścią dla nich byłoby zacieśnienie współpracy z partnerami zewnętrznymi, szczególnie z tak dużym rynkiem jakim jest UE – podkreśla ekspertka.
Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy:
Pełną treść raportu można znaleźć tutaj.